Tęskniliście za gramatyką? Tak? O proszę, to dzisiaj ostatni post o czasach angielskich. Oprócz czasów Past Perfect (w których wystarczy tylko zamienić have na had, w końcu to czas PAST), zostały nam jeszcze czasy przyszłe, a mamy ich całą gamę: Simple, Continuous, Perfect Simple i Perfect Continuous!
Wszystkie je łączy operator, kto mi powie jaki? WILL, super! Will występuje w każdym z nich, również w zdaniu twierdzącym, a więc, jak zapewne domyślacie się z poprzednich postów – będzie sam sobie przeczył i sam zadawał pytania. Przyjrzyjmy się więc najprostszemu z nich, Future Simple:
You will work.
You won’t work.
Will you work? Yes I will./ No, I won’t.
When will you work?
Co tam jeszcze mamy? Jaką formę ma czasownik? Tak, jest w bezokoliczniku. Jedna forma dla wszystkich, uff, nie ma żadnych 's’ atakujących niczego nie spodziewającego się człowieka ;) Piece of cake (bułka z masłem)! Tylko trochę inaczej wygląda przeczenie -nie willn’t, tylko won’t . WSZYSTKO.
To teraz jedziemy do Future Continuous. Future – więc will, Continuous, więc be + ing:
You will be working.
You won’t be working.
Will you be working? Yes, I will./No, I won’t.
When will you be working?
Zwróćcie uwagę, że w krótkich odpowiedziach w obu czasach używa się tylko will (czyli „pierwszego” operatora), tak będzie też w pozostałych czasach, czyli Future Perfect Simple i Continuous.
Ok, Future Perfect – will jak zwykle tam się pałęta, poza tym Perfect, więc jeszcze have. Nie można też zapomnieć o formie po czasownika po have – +ed/III forma:
You will have worked.
You won’t have worked.
Will you have worked? Yes, I will./No, I won’t.
Who will you have worked with?
Dobra, to jeszcze Future Perfect Continuous, czyli to, co wcześniej: Future – will, Perfect – have Continuous – be (been) + ing. Jaki ten angielski przewidywalny :)
You will have been working (for 2 hours).
You won’t have been working (for 2 hours).
Will you have been working (for 2 hours)? Yes, I will./No, I won’t.
How long will you have been working?
Mam nadzieję, że w kwestii budowy czasów nie ma dla Was tajemnic! Warto byłoby teraz spróbować utworzyć własne zdanie z użyciem czasów przyszłych: twierdzące, pytające i przeczące.
Zostaw komentarz