Niemieckie zdania pytające – W-Fragen

Jak poprawnie budować zdania pytające w języku niemieckim? Mówi się, że kto pyta nie błądzi – coś w tym jest. W moim pierwszym tekście poświęconym nauce języka niemieckiego chciałbym wyjaśnić, jak w prosty sposób stworzyć pytania – tzw. W-Fragen. W niemieckim istnieją cztery rodzaje zdań pytających. Ja dziś omówię te, na których początku znajduje się zawsze zaimek pytający, czyli słowo rozpoczynające od spółgłoski „w”. Poniżej znajdziesz darmową lekcję wideo do tego tematu, a zaraz pod filmem możesz przeczytać dalszą część wpisu.

Darmowa lekcja wideo

Kliknij obrazek, aby obejrzeć lekcję wideo na naszym kanale na YouTube.

Zdania pytające niemiecki

Zaimki pytające w języku niemieckim

  • was? (co?),
  • wie? (jak?),
  • wer? (kto?),
  • wann? (kiedy?),
  • wo? (gdzie?),
  • wohin? (dokąd?),
  • woher? (skąd?),
  • warum? (dlaczego?),
  • wie viel(e)? (ile?).

Budowa zdania niemieckiego

Do stworzenia zdania niezbędne jest orzeczenie – czasownik oraz podmiot – osoba. Jako przykład posłużę się czasownikiem regularnym machen (robić). Jego koniugacja, czyli odmiana przez osoby wygląda następująco:

ich  mache – ja robię
du  machst – ty robisz
er/sie/es macht – on/ona/ono robi

wir machen – my robimy
ihr macht – wy robicie
sie/Sie machen – oni, one, Pan/Pani/Państwo robią

Szyk wyrazów w zdaniu

W języku niemieckim bardzo ważną rolę odgrywa szyk wyrazów w zdaniu, gdzie  orzeczenie, a więc w tym przypadku czasownik machen znajduje się na drugim miejscu (wyjątek to zdania pytające rozstrzygające). Tak też jest w zdaniach pytających W-Fragen. Np:  Was machst du? (Co robisz?). Zdanie tego typu może mieć także dopełnienie w rzeczowniku. Np: Wann machst du Einkäufe? (Kiedy [z]robisz zakupy?)

Jeśli czasownik machen zastąpilibyśmy innym czasownikiem regularnym lernen (uczyć się), którego odmiana przez osoby przebiega identycznie, to szyk zdań pytających W-Fragen z jego użyciem wyglądałyby następująco: Was lernst du? (Czego się uczysz?) albo Wie lernst du Deutsch? (Jak uczysz się niemieckiego?).

Zdania pytające w czasie przeszłym i przyszłym

Budując zdania pytające W-Fragen w czasie przeszłym złożonym Perfekt oraz czasie przyszłym Futur I musimy pamiętać o tym, że drugie miejsce w zdaniu zajmuje zawsze czasownik posiłkowy. W przypadku czasu przeszłego Perfekt są to czasowniki sein lub haben, np.: Was hast du gestern gemacht? (Co wczoraj robiłeś?). W czasie przyszłym Futur I jest to czasownik werden, np.: Was wirst du morgen machen? (Co będziesz jutro robić?).

Zdania pytające po niemiecku – przykłady

Na koniec mam dla Was jeszcze kilka innych przykładów zdań pytających po niemiecku wraz z ich tłumaczeniem na język polski. Zwróćcie uwagę na szyk zdania i użyte zaimki pytające.

Was macht ihr heute Abend?
Co robicie dzisiaj wieczorem?

Wie heißt dein Vater?
Jak nazywa się twój ojciec?

Wer ist das?
Kto to jest?

Wann besuchst du deine Oma?
Kiedy odwiedzisz swoją babcię?

Wo liegt München?
Gdzie leży Monachium?

Wohin gehst du jetzt?
Dokąd teraz idziesz?

Woher kommen deine Eltern?
Skąd pochodzą twoi rodzice?

Warum bist du so traurig?
Dlaczego jesteś taki/a smutny/a?

Wie viele Bücher hast du letztens gelesen?
Ile książek ostatnio przeczytałeś/aś?

Zupełnie inny szyk przyjmują zdania pytające rozstrzygające (Ja/Nein-Fragen), ale o tym w moim kolejnym wpisie, który już wkrótce pojawi się na naszym blogu.

Autorem tekstu jest Marcin Domino, lektor naszej szkoły.

5/5 - (Ocen: 4)