Już dawno minęły czasy, kiedy w CV lub innej aplikacji można było samodzielnie wpisać „komunikatywny” jako przybliżony poziom znajomości języka. Obecnie wielu pracodawców wymaga oficjalnego potwierdzenia wystawianego przez specjalnie powołane do tego instytucje. Z tym samym wymogiem spotkają się studenci rozważający studia na zagranicznych uczelniach. Również wtedy do aplikacji należy dołączyć kopię certyfikatu potwierdzającego poziom opanowanych umiejętności. Z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem to, że niemiecki nie jest wyjątkiem!

Jaki certyfikat z języka niemieckiego wybrać?

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że zdający mogą wybierać spośród kilku dostępnych egzaminów. Różnią się one między innymi zakresem materiału oraz tym – to szczególnie ważne – które instytucje honorują dany certyfikat. Zadaj sobie także pytanie, w jakim celu dany certyfikat jest Ci potrzebny. Niektóre egzaminy są ułożone pod konkretny profil zdających, dzięki czemu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Jaki wybór zatem stoi przed osobami chcącymi uzyskać oficjalne potwierdzenie swoich umiejętności językowych?

Goethe Zertifikat

W trakcie swojej nauki (na uczelni lub dodatkowych kursach) prawdopodobnie zdarzyło Ci się kiedyś słyszeć o Instytucie Goethego, czyli organizacji zajmującej się przede wszystkim promocją niemieckiej kultury na świecie. Jest to egzamin, który oferuje pełny zakres poziomów zaawansowania od A1 aż do C2. Niewątpliwą zaletą tego egzaminu jest fakt, że jest on bezterminowy, co oznacza, że wystarczy, że podejdziesz do niego tylko raz. Ma on także całkiem szerokie zastosowanie, ponieważ nierzadko spełnia wymagania zarówno pracodawców jak i uczelni wyższych.

WiDaF

Czyli inaczej Deutsch als Fremdsprache in der Wirtschaft. Ten certyfikat, zgodnie ze swoją nazwą, jest skierowany przede wszystkim do tych osób, które planują pracę w firmach, gdzie to niemiecki (a nie angielski) jest głównym językiem komunikacji. Materiał egzaminu obejmuje kwestie związane przede wszystkim z pracą biurową, życiem firmy oraz szeroko rozumianymi tematami biznesowymi.

DSH

Jeśli planujesz studia za granicą, to będzie najlepszy wybór dla Ciebie! Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (bo tak właśnie rozwija się skrót DSH) to certyfikat zaprojektowany specjalnie z myślą o studentach planujących podjąć studia na którejś z niemieckich, austriackich lub szwajcarskich uczelni. Podchodząc do egzaminu, spodziewaj się przede wszystkim naukowego, akademickiego języka oraz tematów, które mogą być związane z Twoją dziedziną.