Wznowimy serię wpisów o budowie czasów w języku angielskim. Pamiętacie wpis o Present Contionuous i Past Continuous?

Skoro już nam tak dobrze idzie, dzisiaj zajmiemy się trochę bardziej zaawansowanymi czasami – Present Perfect Simple i Present Perfect Continuous, które, jak zwykle, są łatwe proste i przyjemne :)

Present Perfect Simple

Pragnę podkreślić, że są to czasy PRESENT, ich operatorem jest więc „have„, a nie „had„, jak wiele osób by chciało ;) (taki czas też jest, ale o tym później). Jako, że to właśnie czasy Present, w trzeciej osobie „have” zamieni się na…? Dobrze, na „has„! Kolejną ważną rzeczą w tym czasie jest postać czasownika – regularny regularnie, jak w Past Simple, a nieregularny – trzecia kolumna z tabeli czasowników.

Podsumujmy:

I have sung (+)
I haven’t sung (-)
Have I sung? Yes, I have/No I haven’t.
What have I sung?

He has sung (+)
He hasn’t sung (-)
Has he sung? Yes, he has/No, he hasn’t
What has he sung?

Co jeszcze ciekawego widzimy? Operator jest już w zdaniu twierdzącym, tak, jak w czasie Present Continuous, a to znaczy, że będzie sam sobie przeczył i zadawał pytania, nie trzeba szukać jakiegoś nowego słówka do wstawienia, jak to było w czasach Present Simple (do/does) albo Past Simple (did). Krótkie odpowiedzi standardowo – to, co na początku pytania, czyli może być nawet po chińsku ;) po prostu to kopiujecie.

Present Perfect Continuous

Skoro Present Perfect Simple nie sprawia nam problemu, to Present Perfect Continuous stoi przed nami otworem. Popatrzmy na samą nazwę, ona prawdę nam powie ;) po pierwsze Present Perfect – a więc operator to „have/has” a po nim czasownik w III formie, po drugie Continuous, więc na pewno będzie” be ( w odpowiedniej formie – pamiętacie co pisałam o nie pomijaniu go?) +ing”.

Popatrzmy, co nam z tego wyszło:

I have been singing (+)
I haven’t been singing (-)
Have I been singing? Yes, I have/No I haven’t.
What have I been singing?

He has been singing (+)
Has he been singing?
Yes, he  has/No, he hasn’t
He hasn’t been singing (-)
What has he been singing?

Pięknie! Jesteśmy z Was dumni! Pamiętajcie, angielski to łatwizna – nie utrudniajcie go sobie niepotrzebnie nastawieniem jak do jeża, naprawdę da się lubić :)

Jeżeli jednak potrzebujecie pomocy w nauce, zapraszamy do skorzystania z oferty naszych kursów angielskiego online.